Pozor, aby ste nenaleteli podvodníkom


 

  S rozširovaním a sprístupňovaním internetovej siete do čoraz viac domácností, sa zvyšuje aj množstvo podvodníkov, ktorí chcú zarobiť na dôverčivosti ľudí. Ak rozmýšľate nad objednaním kresleného portrétu cez internet, mali by ste si všímať niekoľko dôležitých faktorov, ktoré Vám pomôžu utvoriť si reálny obraz o dôveryhodnosti osoby, s ktorou komunikujete.

   1. Pozor, ak sú profesionálne nakreslené portréty príliš lacné, resp. nízka cena sa Vám nezdá adekvátna kvalite vyhotoveného portrétu. V tomto prípade ide takmer vždy o podvod a zákazník od takéhoto „umelca“ môže obdržať namiesto portrétu iba prázdny tubus. Našiel som jednu podvodnú reklamu na www.regionalna-inzercia.sk/foto/kreslenie-portretov-podla-fotky-8016 .Obrázky použité v tomto inzeráte sú posťahované z rôznych zahraničných serverov, zo stránok rôznych umelcov. Treba si uvedomiť, že umelec ( a tým viac profesionál alebo akademický maliar ) si nechá za svoje dielo aj dobre zaplatiť a cena je priamo úmerná kvalite obrazu a úlohu tu hrá aj vzdelanie umelca, príp. to či je známy aj inde vo svete. Profesionálne diela za cenu 10 €, jednoducho nie sú reálne.

   2. Pozor, ak Vám osoba s ktorou komunikujete nie je ochotná poskytnúť žiadne informácie o sebe. Ide hlavne o telefónne číslo, miesto bydliska a meno.

   3. Vždy žiadajte, aby Vám bola poskytnutá fotografia nakresleného portrétu, resp. hocijaký dôkaz, že portrét je naozaj nakreslený. Dnes existuje mnoho programov, v ktorých je možné obyčajnú fotografiu upraviť do podoby, aby vyzerala, ako nakreslená. Je možné zmeniť pozadie a dokonca aj napodobniť textúru papiera. Ak máte podozrenie, že ide o upravenú fotografiu a nie o autentické dielo, žiadajte umelca, aby sa napr. odfotil aj s portrétom alebo Vám nejako ináč dokázal, že ide naozaj o kreslený portrét.

   4. Podvodníci takmer nikdy nekomunikujú prostredníctvom priamych e-mailov , nakoľko je možné vystopovať ich pomocou  IP adresy, ale cez tzv. proxy server, kde môžu vystupovať aj pod cudzou IP adresou, príp. ako firma. Ak sa Vám teda nezdá jeho e- mailová adresa alebo jej názov nie je štandardný na Slovensku overte si z akého serveru adresa pochádza a tiež jeho  IP adresu.


Máte aj Vy nejakú zlú skúsenosť, prípadne ste sa stali obeťou podvodníka ?
Podeľte sa o to s ostatnými a napíšte :