• Featured entry

Kreslenie vlasov – podrobne.

Mnohí ľudia ma oslovili, či by som mohol zverejniť svoj postup práce pri kreslení realistických vlasov, nakoľko, je to pre mnohých začínajúcich maliarov naozaj ťažká téma a priznám sa aj ja som mal dlho problém prísť na dobrý a rýchly postup. Viem, že ani z ďaleka nie som na konci experimentovania, ako svoju prácu ešte viac zdokonaliť. Preto sa aj moje postupy pri kreslení vlasov časom menia. Ponúkam Vám detailný postup, ako nakresliť realistické vlasy spôsobom, ktorý používam už niekoľko rokov.


Krok č. 1

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 1 Uk  ka kreslenia 300x224   Už pri kreslené obrysov si treba naznačiť smerovanie jednotlivých vlasov ( formu účesu ) a aj vyznačiť najtmavšie miesta, od ktorých budeme začínať. Obrysy som nakreslil mikro-ceruzkou 0,5 mm tvrdosti F.

 

 

 

 

 

Krok č. 2

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 2 Uk  ka kreslenia 300x224   Začíname teda z najtmavších miest. Ja som ako prvý zvolil prameň vlasov nad čelom, ale môžete svoju kresbu začať v ktoromkoľvek tmavom mieste tak, aby sa to dobre kreslilo Vám. Po správnosti by sa malo kresliť smerom z ľavej do pravej strany a z hora na dol, presne ako  pri čítaní, ale nemusíte sa vôbec pridŕžať podobných teórií. Najlepšie je, keď si ako prvé vytmavíte najrozsiahlejšie miesto, čo býva z pravidla v hornej časti hlavy, kde sa rozchádzajú pramene vlasov. Použil som tu mikro-ceruzku 0,5 mm tvrdosti 2B.

 

 

 

 

Krok č. 3

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 3 Uk  ka kreslenia 300x224   V strede hlavy, kde sa vlasy rozchádzajú som začal vykresľovať najtmavšie miesta od korienkov, smerom hore na jednotlivé pramene vlasov. Hlavne nesmiete zabúdať nato, že vlasy majú veľmi členitú štruktúru a nie sú hladné, ako lopta a preto som ponechal medzi tmavšími čiarami aj biele miesta, ktoré majú naznačovať, že tam vlasy vystupujú na povrch. Tmavé čiary zasa vyznačujú hlbšie záhyby vo vlasoch.

 

 

 

 

Krok č. 4

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 4 Uk  ka kreslenia 300x224  Ako môžete vidieť na tomto obrázku, tak tmavé čiary som ešte viac zdôraznil použitím mäkšej ceruzky 2B, čím som nechal ešte viac vyniknúť rozdiel medzi záhybmi a povrchom vlasov.

 

 

 

 

 

Krok č. 5

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 5 Uk  ka kreslenia 300x224   Takým istým spôsobom postupujem aj pri vykreslení vlasov z druhej strany smerom na dol .

 

 

 

 

 

 

Krok č. 6

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 6 Uk  ka kreslenia 300x224    V tejto fáze som sa rozhodol pokračovať opäť na vrchu hlavy. Treba mať na pamäti, že vlasy sú na vrchu hlavy svetlejšie vplyvom dopadajúceho svetla a preto som použil ceruzku tvrdosti HB a len zľahka som vyplnil biele miesta. Ťahy ceruzkou musia pri tom smerovať vždy v smere samotných vlasov (riaďte sa predlohou ) a tento ich smer zasa určuje typ účesu.

 

 

 

 

Krok č. 7

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 7 Uk  ka kreslenia 300x224    Tu som vyplnil aj prameň vlasom nad čelom, do ktorého dom začínal. Tak isto som hlbšie záhyby  urobil tmavšie, čo dodá vlasom celkovú priestorovú štruktúru.

 

 

 

 

 

 

Krok č. 8

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 8 Uk  ka kreslenia 224x300    Teraz som začal naznačovať tiene aj v oblasti čela, na hranici vlasových korienkov. Tieto dve oblasti by nemali byť oddelené, ale mali by sa kresliť spolu, nakoľko jedna vychádza z druhej. Zvyšok čela sa vyplní aj neskôr, ale okraje pri korienkoch vlasov musia byť vytieňované spolu s vlasmi. Tiež si môžete všimnúť, som už začal vyčierňovať aj pravú stranu vlasov smerom nadol.

 

 

 

 

 

 

 

Krok č. 9

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 9 Uk  ka kreslenia 224x300    Znovu podobným spôsobom ako vrch, vyplňujem aj pravú stranu. Pridŕžam sa predlohy a podľa nej sa snažím čo najpresnejšie zachytiť  členitú štruktúru ako na svetlejšom povrchu, tak aj v tmavších záhyboch vlasov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok č. 10

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 10 Uk  ka kreslenia 300x224Už som dokončil zvyšok čela.

 

 

 

 

 

 

Krok č. 11

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 11 Uk  ka kreslenia 224x300   Začínam kresliť spodné pramene. Znovu podobne ako na vrchu, začínam kresliť najtmavšie záhyby ako prvé a svetlejšie miesta nechám zatiaľ iba prirodzene vyniknúť.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok č. 12

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 12 Uk  ka kreslenia 224x300    Tmavé časti som opäť zasa vyčiernil ešte viac mäkkou ceruzkou, pričom som roztrel slabšiu vrstvu grafitu aj na svetlé miesta.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok č. 13

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 13 Uk  ka kreslenia 224x300Zvyšok dorobím rovnakým spôsobom ( podľa predlohy ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok č. 14

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 14 Uk  ka kreslenia 300x224Tu môžete vidieť roztieradlo na mäkký grafit ( 2B až 9B ), ktoré som si zhotovil sám. Papierové roztieradlá sú na mäkký grafit nevhodné, lebo ho nedostatočne zapracujú do papiera. Toto je z tvrdej peny, ktorá dokáže aj najmäkší grafit výborne zapracovať a rozmazať.

 

 

 

 

 

Krok č. 15

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 15 Uk  ka kreslenia 224x300Tu je papierové roztieradlo v extendri, ktoré zasa používam na tvrdšie ceruzky 9H až B.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok č. 16

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 16 Uk  ka kreslenia 300x224    Tu je zasa guma v ceruzke, ktorá je výborná na gumovanie svetlých miest a negatívnych vlasov.

 

 

 

 

 

 

Krok č. 17

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 17 Uk  ka kreslenia 300x224     Tu je celkový pohľad na vlasy. Teraz môžeme začať tieňovať aj tvár. Ešte chýba pravá spodná strana vlasov, ale postup je rovnaký, ako som ho popísal vyššie.

Vždy sa treba riadiť predovšetkým predlohou a postupovať podľa nej čo najpresnejšie.

 

 

 

Pohľad na celý portrét.

Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. 18 Uk  ka kreslenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Kreslenie vlasov - podrobne. Kreslenie vlasov – podrobne. pixel

Top
About the Author

Marek

Umelec / Artist

5 Comments

 1. Ahoj !
  Veľmi pekné práce !!! Tiež uvažujem o takejto práci ( kreslenie portrétov na objednávku). Som však na invalidite, a ptreto budem asi len málo výkonný. Čo by si povedal na myšlienku, že by mohli zákazníci posielať svoje fotky cez internet. A potom, buď vytlačiť na tlačiarni, alebo zobraziť fotku na obrazovke počítača. Potom pokračovať, akoby model sedel pred Tebou. Chcelo by to asi viac praxe a skúšania. Dá sa potom kresliť mriežka aj pomocou kresliacich programov v počítači.
  Prajem Ti veľa Božích milostí a veľa Božieho požehnania, zdravia a šťastia, aj celej Tvojej ctenej rodine.

  S pozdravom Mirec.

  • Ahoj Mirec. Ja to práve tak robím, ako si to popísal. Cez internet mi zákazník pošle fotku a ja ju nakreslím. A Mirec, ja si nemyslím, že by si bol málo výkonný, práve naopak, aspoň budeš mať čas na kreslenie. Ja ešte popri tom aj robím, tak som rád, keď to stíham 🙂

 2. ahoj marek velmi pekne prace fakt aj ja ties kreslim kreslim kazdi den a velmy ma to bavi a ket to budem vedediet ako ti tak to skusym aj ja len vies ten problem je to ze som rom a preto si myslim ze to bude vsetko nadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.