• Featured entry

Materiál na kreslenie.

Tieňovanie portrétu je najodbornejšia fáza kreslenia a preto by sme si mali vybrať čo možno najlepšie nástroje. V tomto článku vám popíšem základné typy kresliacich potrieb, bez ktorých sa nezaobíde žiadny vážny nadšenec kreslenia.
Prvým a základným nástrojom je samozrejme obyčajná grafitová ceruzka. Tuhy do ceruziek sa vyrábajú v rôznych tvrdostiach :
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. ceruzky vzornik

Niektoré bežne používané tvrdosti ceruziek
#1 = B
#2 = HB
#2 ½ = F
#3 = H
#4 = 2H

_vyr_1005sada_na_skicovanie_PRLRSET_ART3205 Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. vyr 1005sada na skicovanie PRLRSET ART3205

Každý umelec by mal mať zásobu aspoň základných tvrdostí : 8B, 6B, 4B, 2B, HB, H a 3H. Mne sa veľmi osvedčili profesionálne grafitové ceruzky koh -i- noor, ale na výber máte množstvo iných svetoznámych značiek, ako Derwent, Daler rowney mnoho iných.
Tieto ceruzky sú výborne roztierateľné pri technike tieňovania šrafovaním, čím sa dá dosiahnuť dokonalého prechodu medzi jednotlivými odtieňmi šedej farby.

Ďalšia potrebná vec je čierny suchý pastel alebo umelý uhlík.
Na dosiahnpastel čierny Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. pastel  ierny 135x300utie čiernej farby, ktorá sa v portrétoch často vyskytuje je potrebné mať po ruke materiál, ktorým by sme vyčiernili väčšie aj menšie plochy našej kresby. Ja používam čierny uhlík alebo čierny suchý pastel, ktoré majú veľkú výhodu v tom, že ich možno ďalej roztierať, ako aj gumovať a tým korigovať prípadné chyby kreslenia. Čierny odtieň je tiež možno dosiahnuť aj ostro zastrúhanou mäkkou ceruzkou 8B.
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. suchy pastel do popisu 300x201

 

 

 

 

 

 


 • Je možnosť použiť aj umelecký tuš, ale odporúčam iba veľmi skúseným maliarom, nakoľko prípadnú chybu už neodstránite. Ja ho nanášam na výkres vatovými tyčinkami, ale v prípade realistického kreslenia má iba obmedzené použitie na vyčiernenie veľmi čiernych a súvislých plôch.

 • Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. 141761Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. 141761 obr 80x80

Papier na kreslenie.
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. canson studentKvalitný a trvanlivý papier je rovnako dôležitý, ako dobré ceruzky. Na kompletný portrét by sme mali používať papier s jemne štruktúrovaným povrchom, ktorý je schopný zachytávať dostatok grafitu a s hmotnosťou 200 – 250g / m2. Mal by byť dostatočne odolný voči oderu, aby na ňom bolo možné prevádzať aj viacnásobné korekcie, ak je to potrebné a mal by byť bez kyselín. Kyselina v papieroch totiž spôsobuje ich neskoršie žltnutie a po niekoľkých desiatkach rokov až hnednutie, pričom sa zároveň stávajú krehkejšími. Ak teda plánujete kresliť portrét na pamiatku, ktorý by sa mal uchovať čo najdlhšie, nepoužívajte papiere s obsahom kyselín. Taktiež nie sú vhodné príliš hladké alebo leštené papiere, pretože na ich povrchu sa neudrží grafit ani uhlík.
Najlepšie sa mi osvedčili papiere značky Daler Rowney (smooth) a Canson (fine grain). Na výber je mnoho značiek s rôznou gramážou a štruktúrou. Na detailnú kresbu nepoužívajte papier s príliš hrubou štruktúrou.

Materiál na roztieranie grafitu.
Papierové roztieradlo určené na pastel (uhlík) alebo grafit, vyrobené z pevne zrolovaného papiera s dĺžkou 15 cm. Keď sa špička zašpiní od pigmentu, tak ju možno dobre prebrúsiť aj na jemnom brúsnom papieri, aby bola znovu ostrá a čistá. Hodí sa na zmäkčovanie okrajov obrazu a detailnú prácu.
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. roztieradlo papieroveMateriál na kreslenie. Materiál na kreslenie. blending tools400357 300x267

Môžeme použiť aj vatové tyčinky, ktoré ja s obľubou používam na roztieranie grafitu na väčších plochách ( čelo, líca ). Možno s nimi dosiahnuť dokonalého roztretia grafitu, avšak nie priamočiarymi pohybmi, ale hustými krúživými pohybmi, pričom tyčinku držíme kolmo na papier.
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. qtipMateriál na kreslenie. Materiál na kreslenie. circlesMateriál na kreslenie. Materiál na kreslenie. circulism
Túto kruhovú metódu používa mnoho umelcov na dosiahnutie realistickej textúry pokožky.
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. Jelenica 300x230Na roztieranie veľmi veľkých plôch, ako napr. pozadie obrazu, môžeme použiť kúsok jelenice, ktorú si natiahneme na prst a tiež krúživými pohybmi roztierame. Keďže je to veľmi jemná koža, možno s ňou dosiahnuť veľmi hladký a súvislí povrch kresby. Rovnako nám môžu poslúžiť aj vatové tampóny alebo väčšie chumáče vaty.

 

 

 

 

Korekčný materiál.
Na trhu je dnes veľké množstvo korekčného materiálu. Od klasických školských gúm, ktoré všetci poznáme až po špeciálne upravené gumy v ceruzke alebo elektrickom rotačnom zariadení, s ktorými sa dá dosiahnuť neuveriteľná presnosť gumovania, dôležitá najmä v realistickom kreslení.


 • Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. erasers 300x197

 • [fancy_list style=“bullet_list“]
  • A: Guma v ceruzke
  • B: Elektrická guma
  • C: Guma v ceruzke širšia.
  • D: Plastická guma
  • E: BluTack

  [/fancy_list]


A: Guma v ceruzke je vhodná na menšie a presnejšie korekcie. Dá sa dobre zakrojiť do špicata a možno s ňou vytvárať napr. negatívne vlasy ( biely vlas na čiernom podklade).
B: Elektrická rotačná guma je najvhodnejšia na korekciu miest v kresbe, kde máme obmedzený alebo žiadny rozsah pohybu.
C: Širšia guma v ceruzke má rovnaké využitie, ako som popísal v bode A.
D: Plastická guma je najpoužívanejší korektor pri kreslení. Výhodou je samozrejme to, že sa dá tvarovať a tým tvoriť celú škálu korekčných hrotov od úzkych alebo špicatých, až po tupé alebo široké – podľa potreby. Ďalšie z výhod sú, že nezanecháva drobky a lepšie stiera grafit. Keď sa ušpiní stačí ju len premiesiť. Má naozaj širokú škálu použitia.
E: BluTack je forma plastickej gumy avšak jej špecifikum je v tom, že grafit nestiera, ale doslova vyberá z papiera. Použite ju v kresbe opatrne a iba na miestach kde potrebujete nechať biele miesto.

[socialring]
Materiál na kreslenie. Materiál na kreslenie. pixel
About the Author

Marek

Umelec / Artist

One Comment

 1. Ďakujem za super článok aj za celý blog 🙂 Asi pred polrokom som začala tak intenzívnejšie kresliť a na Vianoce som dostala drevenú krabičku s rôznymi pomôckami na kreslenie. Pri pohľade na papierové roztieladlo a kúsok papiera z brúseného skla som len pozerala, na čo by som to asi využila 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.