• Featured entry

Tieňovanie – základy.

Tieňovanie – základy.

[object object] Tieňovanie – základy. Tie ovanie zaklady 1V tomto článku sa dozviete :

 1. Ako správne zastrúhať ceruzky pre kreslenie.
 2. Ako správne držať ceruzku pri kreslení.
 3. Ako rôzne druhy papiera môžu ovplyvniť vašu kresbu.
 4. Použitie vatových tampónov pri tieňovaní.

Budete potrebovať: ceruzky tvrdosti 2B, HB a 4B, jemný a hrubozrnný papier na kreslenie, strúhadlo na ceruzky, gumu a jemný brúsny papier.

Ako správne zastrúhať ceruzky pre kreslenie.

Je dobré, ak sa pokúsite strúhaním odhaliť čo najviac grafitu a potom zjemniť prípadné ostrejšie alebo zúbkované okraje grafitu, aby ste zabránili nechcenému nakresleniu ostrých čiar pri tieňovaní.

[object object] Tieňovanie – základy. Tie ovanie zaklady 2 256x300

 1. Zastrúhajte HB ceruzku tak, aby ste odhalili čo najviac grafitu bez toho, aby ste ho zlomili.
 2. Potom ceruzku opatrne zabrúste na jemnom brúsnom papieri
 3. Ceruzku brúste pod ostrým uhlom ale tak, aby ste nebrúsili zároveň aj jej drevenú časť.
 4. Ceruzku zľahka v ruke otáčajte, pričom ju zároveň aj ťahajte po brúsnom papieri.
 5. Vyhnite sa tomu, aby ste vytvorili na tuhe plochú časť. ( Preto je dôležité ceruzkou zároveň krútiť o 360° ).

 

 

Ako správne držať ceruzku pri kreslení.

Ceruzku pri kresbe je možné držať mnohými spôsobmi, ale pre účely tohto cvičenia skúste nasledovné:

[object object] Tieňovanie – základy. Tie ovanie zaklady 3

 1.        Držte HB ceruzku pri kreslení tak plocho, ako je to len možné bez toho, aby sa jej drevená časť dotýkala povrchu papiera. Ak by sa drevo dotýkalo povrchu papiera alebo by ceruzka nebola dosť plocho položená na papieri, mohlo by to skončiť škrabancami alebo nekonzistentným tieňovaním.
 2.        Keď držíte ceruzku plocho na papier, začnite s ňou pohybovať opatrne zo strany na stranu. Zápästie by malo byť pri tom pevné ( pokiaľ pracujete na malej ploche ). Pri práci na veľmi malých plochách tiež môžete použiť kruhovú techniku ( veľmi malé kruhy husto na sebe ) a pri správnom držaní ceruzky by nemalo byť tieto kruhy vidieť.
 3.        Začnite zľahka a tlak pomaly zosilňujte, aby ste dosiahli tmavší odtieň. Snažte sa vytieňovať plochu pomocou viacerých vrstiev skôr, ako ceruzku začnete viac pritláčať. Nemalo by byť ani tu vidieť žiadne čiary ani kruhy, pomocou ktorých ste tiene tvorili.
Ako rôzne typy papiera ovplyvňujú výsledok tieňovania.

Rôzne textúry papiera budú mať výrazný vplyv na výsledok tieňovania. Čím je textúra papiera hrubšia, tým viacej bielych škvŕn bude presvitať pri každom ťahu ceruzkou. Pri stredne hrubej a jemnej textúre naopak presvitá menej a menej škvŕn. Všimnite si tieňovanie na nasledujúcich dvoch typoch papiera a aj sami si vyskúšajte ťahy ceruzkou na hrubý aj jemný papier.

[object object] Tieňovanie – základy. Tie ovanie zaklady 4

[object object] Tieňovanie – základy. Tie ovanie zaklady 5

Použitie vatových tampónov pri rozmazávaní grafitu.

Niektorí umelci grafit rozmazávajú, iní nie. Rozmazanie grafitu je vlastne posledná úprava , už  dobre vytieňovanej plochy.

[object object] Tieňovanie – základy. Tie ovanie zaklady 6Na rozmazanie grafitu môžete použiť okrem vatových tampónov aj iné materiály, ako : papierové roztieradlo, kožu, jelenicu alebo dokonca aj servítku. Pri použití vatových tampónov rozmazávajte drobnými krúživými pohybmi pre malé a stredne veľké plochy alebo diagonálne priečne ťahy v kombinácii s kruhovými pohybmi pri väčších plochách. Dávajte pozor, aby ste príliš dlho nekrúžili na jednom mieste, kde by sa mohli vytvoriť fľaky. Tiež je nutné používať vždy čisté tampóny, aby ste si kresbu neušpinili alebo aby ste náhodou nezmenili pôvodný odtieň. Tak isto pri použití papierového roztieradla je nutné udržiavať špičku roztieradla vždy čistú , aby sa nevytvorili tmavé škvrny.
 

About the Author

Marek

Umelec / Artist

3 Comments

 1. Najlepšie chodiť do ZUŠky do výtvarného odboru. Tam Ťa či Vás to naučia. Nie je to ťažké. Chce to cvik ruky. Zmenu prítlaku kresliacej ruky na podklad. Potom si zobrať nelesklý predmet ( neglazovanú keramiku, nejakú zeleninu, pohodenú handru a všímať si svetlé a tmavé miesta. A kresliť, skúšať a skúšať.

  • Súhlasím všetko je to o cviku. No aj v tej najlepšej škole môžu iba ponúknuť jeden zo spôsobov, ako previesť nejakú výtvarnú techniku. Každý už musí trénovať sám. Na školách sa striktne držia pravidiel a to je niekedy na škodu lebo tym mnohokrát zabíjajú prirodzené talenty. Veď stačí sa pozrieť na práce popredných majstrov v realistickom kreslení ako Armin Mersmann alebo Disk Dzimirsky ktorí si slapali svojou cestickou. Tak že nie je to vždy iba o škole. Pokiaľ človeka láka umenie samotné ktoré vychádza z harmónie prírody a nie zo školy,taký bude vždy hľadať svoju cestu :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.